Malá strana 1938
Umělecké stopy andělů z Nerudovy ulice
Nerudova ulice v Praze, dříve Ostruhová, nese významný nádech české umělecké scény. Na Malé straně žili a čerpali inspiraci spisovatel Jan Neruda, historik V.V. Štěch, režisér Vladimír Sís, spisovatelé Egon Bondy, Karel Pecka nebo například herec Josef Kemr. Umělecká stopa neminula ani činžovní dům z roku 1938, ve kterém prožila část svého života herečka Jaroslava Tvrzníková. A právě z té doby pocházejí dochované parkety.
Ale pěkně po pořádku. Fukncionalistický nájemní dům z let 1937-1938 byl navržen architektem Jindřichem Homoláčkem. Archiktetura domu je záměrně řešena velmi lapidárně tak, aby nenarušovala okolní historickou zástavbu. Původně však stál na místě Dům u tří andělů, ve kterém byla třípatrová sladovna i pekárna. Dům však zničil požár a na jeho místě vznikla nová funkcionalistická stavba ve skeletové železobetonové konstrukci, která je zapsána ve světovém dědictví UNESCO. Hl. průčelí je třípatrové s podkrovím (krytým sedlovou střechou) a celkem čtyřosé. V travertinem obloženém přízemí jsou krámské výkladce a vstup v chromovaných rámech, v pravé krajní ose je domovní vchod zasunut do hluboké předsíně. Okna každého patra jsou vždy po dvojicích spojována do společného travertinového rámce, lemovaného plochým úzkým profilem. Nad korunní římsou vystupují dva pravoúhlé vikýře se sdruženými dvojkřídlými okny, nad nimi jsou malé vikýře podstřeší.
Zajímavostí je, že dům si původně nechala postavit ČKD pro své zaměstnance a jako jediný dům z té doby měl výtah. Za jeho desetiletí se v něm vystřídalo mnoho nájemníků. Tím nejvýznamnějším však byla herečka Jaroslava Tvrzníková, česká herečka, režisérka, novinářka a divadelní pedagožka.
Herečka působila šestnáct let v Národním divadle, za sebou má přes deset filmových rolí (například film Transport z ráje), diváci ji však znají především ze seriálů Chalupáři, Nemocnice na kraji města nebo Hotel Herbich. V roce 1969 se provdala za kolegu z ND Martina Štěpánka. V roce 1981 s manželem a dětmi emigrovala do Rakouska. Spolupracovala také s rádiem Svobodná Evropa, v němž v té době aktivně působil její manžel. V roce 1994 se vrátili do vlasti.
V domě na Malé straně žila paní Martina osm let a je jednou z osobností, které do dobových parket propsaly svůj část života. A díky nám mohou parkety psát další příběhy.